Rynek kredytów samochodowych

Rynek kredytów samochodowych

W I kwartale 2011 roku, rynek kredytów samochodowych trochę się zmniejszył. Wartościowo o 4,1%, a liczbowo o 7,7%. Cały czas niezmiennie liderem jest Getin Bank posiadający aż 38% udziałów pod względem wartościowym i liczbowym.

Powyższe dane zostały opublikowane przez Open Finance, które razem z Instytutem Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeprowadziło ankietę wśród banków. Spośród tych banków, które odpowiedziały na ankietę, wynika, że łączna sprzedaż kredytów samochodowych w bankach w I kwartale 2011 roku, wyniosła 1 miliard złotych (wartość 43,3 miliona niższa w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego). W powyższym zestawieniu należy uwzględnić fakt, że nie wszystkie banki wzięły udział w ankiecie. Tym razem były to dwa banki Lukas Bank i Banque PSA Finance.

Najwięcej z udzielonych kredytów przypadło na auta nowe 64,1% (wartościowo), a liczbowo wyszło 54,7%. Największą ilość takich kredytów udzielił Santander Consumer Bank. Było to ponad 3,5 tysiąca sztuk kredytów (łączna kwota 156,5 miliona zł.), co daje nam odpowiednio 26,3% i 24,7% udziału w rynku. Drugie miejsce zajął Getin Bank, który posiada udziały w rynku na poziomie 18,3% oraz 23,9%.

Jeżeli chodzi o samochody używane to w tym segmencie prowadzi Getin Bank, który w I kwartale 2011 roku udzielił 6,9 tysięcy pożyczek na kwotę łączną 229,4 miliona złotych, co dało mu udział w rynku odpowiednio 62,3% oraz 64,7%.
Drugie miejsce zajął BNP Paribas Bank Polska z wartością liczbową 18,4%, oraz wartościowo15%.

Tzw. banki samochodowe, które należą do koncernów samochodowych przeważnie sprzedają kredyty na nowe samochody. Tutaj najwięcej samochodów sprzedaje Volkswagen Bank Polska. Liczbowo jego sprzedaż wynosi 95,5%. Na kolejnym, drugim miejscu uplasował się Fiat Bank Polska z wynikiem 88,9% (liczbowo). Ponad 80% posiadają również Toyota Bank i Mercedes Bank. Z tradycyjnych banków, które w większości udzielają kredytów na nowe auta należą: Santander Consumer Bank, mBank, MultiBank. Natomiast Getin Bank i BNP Paribas specjalizują się w kredytach na pojazdy używane.

Większość instytucji udzielających kredytów odnotowuje w każdym roku spadek sprzedaży, chociaż w czterech bankach daje się widzieć wzrost. Najbardziej zauważalny jest on w bankach detalicznych należących do grupy BRE Banku, czyli w MultiBanku i mBanku. Wartościowy wzrost sprzedaży wyniósł u nich 12,8%, a liczbowy 119,8%.

Eksperci uważają, że kwartalny spadek sprzedaży to zjawisko naturalne. Zimą przeważnie mało osób kupuje samochody, dlatego też i mniej udziela się w tym czasie kredytów. W I kwartale 2011 roku było mniej rejestracji w porównaniu z I kwartałem roku ubiegłego.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *