Najkorzystniejsza forma zakupu auta

Najkorzystniejsza forma zakupu auta

Osoby zainteresowane zakupem auta często zastanawiają się jaki sposób finansowania wybrać, jaka forma będzie dla nich najbardziej korzystna. Czy najlepiej jest kupić samochód za gotówkę, kredyt, czy w leasingu? Dobry wybór pozwoli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie.

 

Zainteresowanie zakupem aut jest spore, tylko w samym ubiegłym roku na zakup nowych samochodów zostało wydanych ponad 12 miliardów złotych.

 

W ubiegłym roku dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców cieszył się leasing. Co prawda w tym roku nie jest już możliwe odliczanie VAT od samochodów osobowych zarejestrowanych na firmę, ale dealerzy nadal uważają, że ten sposób finansowania będzie nadal cieszył się sporym zainteresowaniem. Przedsiębiorcy mogą wliczać w koszty firmy miesięczne czynsze leasingowe, chociaż nie zawsze będzie to odliczenie w pełnej wysokości.

Jednak leasing w każdym rodzaju ma jedną zasadniczą wadę. Mianowicie do czasu całkowitego wykupu auta, właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, na którą auto jest zarejestrowane i ubezpieczone. Najgorzej jeżeli w międzyczasie pojazd leasingowany zostanie ukradziony. W takim przypadku przedsiębiorca, który spłacił nawet większość rat, nie otrzyma odszkodowania. Plusem z kolei jest to, że rzeczywisty koszt zakupu samochodu leasingowanego jest znacznie niższy aniżeli zakup za gotówkę.

 

Wyróżniamy kilka rodzajów leasingu:

  • Leasing finansowy (kapitałowy) – z punktu widzenia rachunkowego, pojazd należy do przedsiębiorcy, tak więc może on do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć odpisy amortyzacyjne. W koszty działalności firmy przedsiębiorca może zaliczyć jedynie odsetki z raty.

  • Leasing operacyjny – brak możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych, ale za to w koszty firmy wlicza się pełny miesięczny czynsz leasingowy, co przekłada się na to, że firma odprowadza do urzędu skarbowego niższy CIT i tym samym oszczędza nawet kilkaset złotych miesięcznie.

  • Leasing VAT – jest to wręcz idealna propozycja dla tych przedsiębiorców, którzy kupują samochód używany. W tym wypadku do ceny pojazdu nie trzeba doliczać podatku, bowiem jest przyjęte, że cena jest ceną brutto. Do kosztów firmy wolno zaliczyć tylko odsetki z raty leasingowej.

 

Kolejną formą finansowania auta jest kredyt. W tym wypadku mamy także do czynienia z kilkoma rodzajami kredytu. Cechą charakterystyczną wszystkich kredytów jest niskie oprocentowanie, brak prowizji, szybka decyzja kredytowa. Kredyt można wziąć z banku lub innej instytucji finansowej. Często niektóre rodzaje kredytów mogą okazać się dobrym rozwiązaniem na sfinansowanie zakupu auta.

Kredyt w banku i u dealera – dużo marek oferuje kredytowanie pojazdów za pomocą własnych marek, jak na przykład: Fiat Bank, Toyota Bank, Volkswagen Bank. W tych instytucjach wszystkie formalności są załatwiane szybko, a obsługą zajmuje się pracownik salonu. Jednak finansowanie w takiej instytucji nie jest zbytnio opłacalne. W porównaniu z kredytem bankowym można zarobić na ratach nawet kilkadziesiąt złotych w miesiącu.

Kredyt konsumpcyjny – może czasami być opłacalny, zwłaszcza dla stałych klientów banku. Inną korzyścią jest fakt, że bank nie jest posiadaczem zakupionego auta.

Pożyczka hipoteczna – pod względem finansowym jest najbardziej atrakcyjną formą kredytowania. Jednak z powodu skomplikowanych formalności, cieszy się ona małą popularnością.

 

 


 

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *