Odszkodowanie z wypadku za granicą

Odszkodowanie z  wypadku za granicą

Coraz więcej Polaków wyjeżdża poza granice Polski własnymi pojazdami i jak to nieraz bywa na drodze, czasami podczas zagranicznego wyjazdu może dojść do wypadku samochodowego.

Jeżeli do wypadku dojdzie z winy miejscowego kierowcy, to wtedy na odszkodowanie można czekać nawet i kilka lat. Ubiegając się o wypłatę odszkodowania za granicą, naprawdę trzeba uzbroić się w cierpliwość. Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje system reprezentantów do spraw roszczeń, co oznacza, że zakłady ubezpieczeniowe posiadają w krajach członkowskich, swoich przedstawicieli, którzy są reprezentantami w danym kraju.

Przedstawicielem najczęściej jest osoba fizyczna. Jest to jeden z minusów całego systemu.
Plusem jest natomiast fakt, że polscy kierowcy, wszelkie roszczenia mogą zgłaszać w języku polskim do reprezentanta, którego adres można bardzo łatwo znaleźć poprzez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).

Cały system posiada jednak więcej minusów niż plusów. Czasami zdarza się, że reprezentanci są w swojej pracy bardzo opieszali i to właśnie przez nich cała procedura wypłaty odszkodowania jest bardzo długotrwała. Zawsze jednak można złożyć skargę na opieszałą pracę reprezentanta i zwrócić się o pomoc do PBUK (jeśli reprezentant nie odezwie się w ciągu 3 dni, bądź nie wypłaci nic) o przejęcie likwidacji szkody.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *