Auto na kredyt? Sprawdź kto ubezpiecza i dlaczego

Zakup nowego lub używanego auta jest na ogół dość wiążącą decyzją. Brak gotówki, niechęć związana z zamrożeniem własnego kapitału pozostawia konsumentowi alternatywne rozwiązania finansujące tego typu inwestycję – jednym z nich jest kredyt samochodowy. Jednakże banki i inne instytucje finansowe wymagają wykupienia obowiązkowych ubezpieczeń. Sprawdź jakie dodatkowe wydatki łączą się z kredytem samochodowym.

Kredyt samochodowy a hipoteczny

lokaty bankoweOfertę kredytu na samochód można znaleźć praktycznie w każdym banku, więc jest z czego wybierać. Często poza sprawdzeniem zwykłego oprocentowania warto zwrócić uwagę na wymagane przez bank ubezpieczenia.

Warto podkreślić, że kredyt samochodowy jest bardzo podobny do popularnych kredytów hipnotycznych, ponieważ bank zabezpiecza się w różny sposób. Z tego też powodu przed zaciągnięciem zobowiązania warto sprawdzić co jeszcze wchodzi w pakiet kredytu.

Dodatkowe zabezpieczenia spłaty kredytu

Jedną z popularnych opcji jest przywłaszczenie na zabezpieczenie, czyli bank jest formalnym właścicielem auta i przekazuje je do użytkowania. Natomiast często stosowany jest także zastaw rejestrowy gdzie właścicielem auta formalnie jest bank i kredytobiorca. Instytucje finansowe stosują jeszcze inną formę zabezpieczenia spłaty kredytu a mianowicie obowiązkowa cesję  polisy autocasco, której obowiązek trwa, aż do momentu spłaty auta. Oznacza to, że poza standardowym OC trzeba wykupić także polisę AC. Ma to jednak swoje dobre strony, bo jeśli dojdzie do uszkodzenia auta albo kradzieży, to instytucja finansowa dostanie odszkodowanie, które zostanie wykorzystane na spłatę kredytu. Czasem banki wymagają także wykupienia polisy Assistance, a także często sugerują inne ubezpieczenia nie związane bezpośrednio z posiadaniem auta.

Ubezpieczenie nie tylko samochodu

Często wraz z kredytem samochodowym instytucje finansowe proponują także ubezpieczenie na życie, przed utratą pracę na stałe czy czasowo. Nie są to ubezpieczenia obligatoryjne, ale dobrze widziane przez instytucję finansowe i często przydatne. Jeśli jest to drogi samochód, który będzie spłacany latami warto pomyśleć o zabezpieczeniu siebie. Nie zawsze da się przewidzieć przyszłość, a kredyt i tak trzeba będzie spłacić. Ostatecznie, to tylko od kredytobiorcy zależy czy skorzysta z tych propozycji.

Oferty ubezpieczeń znajdziesz na stronie CLS.PL

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *