Ubezpieczenie OC – weryfikacja szkodowości w UFG

Ubezpieczenie OC – weryfikacja szkodowości w UFG

Zniżki za bezszkodową jazdę, szkody – te pojęcia często pojawiają się w tematyce ubezpieczeń, również komunikacyjnych. Co warto wiedzieć na ich temat? Na jakich zasadach Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pozwala towarzystwom ubezpieczeniowym sprawdzić faktyczną szkodowość swych klientów?

Czym jest UFG?

nowe zasady OCUbezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny powstał w 1990 roku, a jego utworzenie było odpowiedzią na potrzeby szybko rozwijającej się branży ubezpieczeniowej. Jego głównym zadaniem jest wypłata odszkodowań w chwili, gdy sprawca wypadku nie posiadał obowiązkowego OC. UFG jest szczególnie ważną instytucją w odniesieniu do ubezpieczeń komunikacyjnych, którymi zajmuje się najczęściej. Wypłata odszkodowań nie jest jednak  jedynym zadaniem Funduszu. Jego rola polega też na gromadzeniu informacji o sprzedanych polisach OC oraz o zdarzeniach związanych z takim ubezpieczeniem. W efekcie dzięki informacjom zebranym w bazie można sprawdzić, czy dany pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC, można też uzyskać sporo informacji na temat szkodowości polskich kierowców. To dzięki nim towarzystwa ubezpieczeniowe mogą sprawdzić poprawność danych przekazanych przez klientów oraz dokonać weryfikacji ich szkodowości.

O szkodowości słów kilka

W przypadku ubezpieczenia OC pojęcie szkodowości ma ogromne znaczenie. Informacja na temat wypadków, w których brał udział dany pojazd, może przecież w znacznym stopniu wpłynąć na wysokość składki. Nie od dziś wiadomo, że na tanie OC mogą liczyć głównie ci, którym przykrych zdarzeń udało się uniknąć. Za bezszkodową jazdę otrzymują oni od towarzystw ubezpieczeniowych korzystne rabaty, które w znacznym stopniu pozwalają zmniejszyć ostateczną cenę polisy. Ci, którym wypadki zdarzają się częściej, dla towarzystw są już bardziej ryzykownymi klientami. Ponieważ istnieje ryzyko, że z OC będą oni korzystać częściej, zakłady ubezpieczeniowe starają się chronić swe interesy i narzucać wyższe składki. Od kilku lat oszukanie towarzystwa w kwestii szkodowości jest praktycznie niemożliwe. Dlaczego? Zebrane przez UFG dane na temat wypadków i biorących w nich udział pojazdów pozwalają towarzystwom ubezpieczeniowym na uchronienie się przez nieuczciwymi klientami.

Na czym polega weryfikacja szkodowości?

Weryfikacja szkodowości w UFG jest zadaniem coraz łatwiejszym. Towarzystwo ubezpieczeniowe może wysłać zapytanie odnośnie danego klienta i sprawdzić, czy podane przez niego informacje są zgodne z rzeczywistością. Dzięki temu mogą upewnić się, czy ich klienci faktycznie posiadają prawo do zniżek. Korzystając z ZPP (Zapytanie Przez Portal) mogą uzyskać wiele tak ważnych dla swej działalności informacji.

Fałszywe dane w umowie a ustalenie wysokości składki

W chwili, gdy szkodowość oraz związana z nią wysokość składki zostały ustalone na podstawie nieprawdziwych danych, towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo podjąć stosowne kroki. Najczęstszym rozwiązaniem staje się wyliczenie składki na podstawie prawidłowych informacji, a następnie wystąpienie do klienta z żądaniem dopłacenia tej kwoty, o którą zaniżone były dotychczasowe składki.

Kierowcy, którzy o najtańsze OC starają się walczyć w sposób nieuczciwy, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Wprowadzanie w błąd ubezpieczyciela jest poważnym oszustwem. Baza danych, którą od kilku lat prowadzi i udostępnia UFG, jest dla towarzystw ubezpieczeniowych najlepszym narzędziem pozwalającym sprawdzić faktyczną szkodowość klienta i podjąć wobec niego stosowne kroki.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *