Dlaczego w kalkulatorach ubezpieczeń OC odpowiadamy na tyle pytań?

Dlaczego w kalkulatorach ubezpieczeń OC odpowiadamy na tyle pytań?

Wszystko idzie z duchem czasu, aby było lepiej sprawniej i szybciej. Nie omija to już żadnej dziedziny życia, dlatego nie dziwi fakt coraz nowszych rozwiązań dla spraw, które załatwiane są od wielu, wielu lat. Jak np. ubezpieczenie samochodu. Obecnie, aby znacznie ułatwić szukanie OC lub AC można swobodnie korzystać z porównywarek, jednak często nasuwają się pytania o liczbę pytań. A potrafi ich być czasem naprawdę sporo.

Porównywarki ubezpieczeń, czyli kalkulatory OC

odszkodowania z oc acPorównywarka OC rankomat.pl to inna nazwa stron w Internecie, zajmujących sprawdzaniem i zestawianiem ofert ubezpieczeń. Porównywarka OC już z nazwy wskazuje na to, że będą zestawiane ze sobą jakieś propozycje. Im więcej może ich przedstawić, tym lepiej dla klienta takiego serwisu. Porównywarka ubezpieczeń dokonuje komparacji wielu towarzystw i przedstawia ich propozycje w taki sposób, aby użytkownik mógł po kilku kliknięciach sprawdzić jakie oferty będą dla niego najtańsze lub najkorzystniejsze. Aby więc porównać należy zebrać dane płynące do każdej firmy. To tak jakby wypełnić w każdym towarzystwie osobny formularz i to co będzie wynikiem pokazać wraz z innymi ofertami. Ponieważ każdy ubezpieczyciel w trochę inny sposób przelicza oferty i na podstawie trochę innych danych, porównywarki muszą te wszystkie pytania zebrać i umieścić na jednym serwisie w taki sposób, aby po wypełnieniu danych na jednej witrynie, pozyskane zostały wyniki z wielu innych, do których się odnoszą.

Od czego zależą pytania

Każde towarzystwo ma tzw. dział aktuariatu. Jest do miejsce pracy specjalnie wyszkolonych i wyedukowanych analityków, którzy mają za zadanie określać stopnie ryzyka w odniesieniu do każdej z grup klientów, której firma proponuje polisy. Pracownicy tego działu na podstawie najnowszych statystyk, kondycji firmy, skomplikowanych wyliczeń i tak wielu różnych i skomplikowanych parametrów, że wymienienie wszystkich jest niemożliwe, obliczają i ustalają taryfy ubezpieczeniowe. Na ich podstawie, towarzystwo dopasuje najodpowiedniejszą ofertę dla każdego klienta. Ponieważ co firma, to osobny dział tego typu i indywidualne wyliczenia, formularz na podstawie, którego dokonuje się kalkulacji będzie trochę inny. Oczywiście tak podstawowe kwestie, jak marka i model samochodu, jego pojemność i przebieg, doświadczenie właściciela w jeździe oraz jego zniżki są zawsze, jednak potem dochodzą już indywidualne pytania, każdego z ubezpieczycieli. Jeśli dobrze się przyjrzeć wszystkim witrynom towarzystw, okaże się, że każda z nich choć trochę, różni się od pozostałych pod względem zadawanych pytań. Jedna  firmę będzie interesowało miejsce parkowania samochodu w ciągu dnia, a inną to, czy pojazdem będą przewożone niepełnoletnie dzieci. Jak więc widać, jest to kwestia indywidualna, każdego ubezpieczyciela.

Zmiany taryf

Ponieważ działy aktuariatu są w każdej firmie, osoby tam zatrudnione pracują w nich przez cały rok. Na bieżąco oceniając ryzyko i zmieniając, w zależności od potrzeb towarzystwa, taryfy i sposób dokonywania wyliczeń. Dzięki temu aktualne stawki na ubezpieczenia gwarantują towarzystwom zysk, bez niepotrzebnych strat. Jak ciężko pracują ludzie zatrudnieni w tych działach, świadczyć może liczba zgłoszonych do Komisji Nadzoru Finansowego zmian taryf, których w 2012 roku było około 40. Dane te pokazują jak często aktuariusze postanawiają zmienić obowiązujące stawki, aby przyciągnąć większą liczbę klientów, proponując tanie ubezpieczenie i jednocześnie nie ponosić strat z likwidacji szkód.

Każde pytanie jest uzasadnione

Porównywarki na jednym formularzu muszą zamieścić wszystkie pytania, których wymagają poszczególni ubezpieczyciele, aby policzyć koszty związane z zakupem ubezpieczenia w ich firmie. Choć prośba o podanie niektórych danych może budzić wątpliwości, jak np. stan cywilny, posiadane niepełnoletnie dzieci, kod pocztowy w miejscu zamieszkania i zameldowania, to nie są one niczym dziwnym w świecie ubezpieczeń. Są to porostu kolejne parametry niezbędne do tego, aby jak najlepiej określić ryzyko związane z ubezpieczeniem indywidualnego klienta. Wszystko to jest potrzebne do rzetelnego wyliczenia wszystkich ofert z towarzystw, które są dostępne do porównania. 

Choć na pierwszy rzut oka to wszystko może wydawać się ogromnie czasochłonne, a czasem nawet zbędne, to myśląc na tym lepiej, można dojść do wniosku, że jednak ma to sens i ogromne zalety. Jeśli  zastanowić się dokładnie nad każdym pytaniem, również nie ciężko będzie zrozumieć jego senes i wpływ na podaną cenę. Tak np. niepełnoletnie dzieci – kierowcy wożący swoje potomstwo jeżdżą bezpieczniej, kod pocztowy w miejscy zamieszkania – prawdopodobieństwo wystąpienia szkody na podstawie statystyk, każdy region kraju jest odpowiednio przeliczany. Porównywarki dążą do tego, aby klienci korzystający z ich usług byli jak najbardziej zadowoleni, więc formularze, aby nie zniechęcać użytkowników, posiadają tyle pytań, ile jest konieczne do prawidłowego i rzetelnego wyliczenia cen polis. Im więcej towarzystw, tym więcej będzie pytań z uwagi na bardzo indywidualne podejście każdej firmy do wyliczania kosztów ubezpieczenia dla swoich potencjalnych klientów.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *