Ubezpieczenie OC: komu przysługują zniżki?

Wykupienie polisy OC na posiadany pojazd to poważny wydatek, zwłaszcza wtedy, gdy jego właściciel nie posiada żadnych zniżek. Koszt polisy OC jest bowiem obliczany na podstawie określonej stawki bazowej, właściwej dla miejsca zamieszkania oraz pojemności skokowej silnika. Do tego dochodzą wszelkiego rodzaju zwyżki i zniżki. Zwłaszcza te drugie potrafią w znaczny sposób zredukować cenę końcową polisy OC. W niektórych przypadkach wszystkie naliczone zniżki mogą sięgać nawet 80 procent stawki podstawowej. Należy więc przyjrzeć się im nieco dokładniej.

leasing - wady i zaletyUbezpieczenie odpowiedzialności cywilnej musi zostać zawarte na każdy zarejestrowany pojazd, niezależnie od tego, czy jest on używany, czy też nie. Taki obowiązek nakłada na posiadaczy pojazdów mechanicznych ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK z dnia 22 maja 2003 roku, która została następnie znowelizowana 11 lutego 2012 roku. Polisa OC zapewnia ochronę ubezpieczeniową mienia osób, które zostały ofiarami kolizji i wypadków. Za brak tego ubezpieczenia grożą poważne kary finansowe. Okres ubezpieczenia wynosi 12 miesięcy i jest automatycznie przedłużany, jeśli nie zostanie w odpowiednim czasie złożone pisemne wymówienie.

Warto więc nieco dokładniej przyjrzeć się zasadom przyznawania zniżek na polisę OC i jeśli tylko to możliwe, wybrać takiego ubezpieczyciela, który zaoferuje najniższą cenę. Przyjęło się, że za każdy rok bezszkodowego okresu ubezpieczenia przysługują określone zniżki. Jest to podstawowa zasada, którą zna prawie każdy kierowca. Najczęściej po 10 latach jest ona maksymalna i wynosi 60 procent od ceny podstawowej. Niektóre towarzystwa przyznają maksymalne zniżki znacznie wcześniej, nawet po 3 latach. Z drugiej strony, każde zdarzenie drogowe z winy kierowcy sprawia, że naliczona zostaje zwyżka. Warto więc jeździć bezpiecznie i jak najmniej ryzykować na drodze, a z pewnością po pewnym czasie odczuje się pozytywne skutki w portfelu.

Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają własne, odrębne zasady przyznawania zniżek. Jednak istnieje jeszcze kilka wspólnych czynników, które są mile widziane u ubezpieczycieli i w związku z tym klienci mogą liczyć na jeszcze niższe składki. Jednym z nich jest dodatkowa zniżka, gdy razem z polisą OC, wykupi się nieobowiązkowe ubezpieczenie AC lub też ubezpieczy drugi samochód w tej samej firmie. Mogą być również naliczone za kontynuację ubezpieczenia przez następny rok lub opłatę składki w jednej racie.

Nieco mniej za OC zapłacić mogą również kierowcy z długim stażem, posiadający dzieci w wieku poniżej 12 lat właściciele fabrycznie nowego pojazdu. Pozostałe zniżki mogą przysługiwać np. określonym zawodom, takim jak policjant, żołnierz czy nauczyciel. Spowodowane jest to tym, że w statystykach, te grupy zawodowe powodują najmniej wypadków. Uprzywilejowani mogą też zostać mieszkańcy wsi. Nowością są też upusty dla tych klientów, którzy posiadają konto w określonym banku.

Jak widać możliwości zapłacenia znacznie niższej ceny za polisę OC jest bardzo wiele. Warto więc dokładnie przestudiować oferty towarzystw ubezpieczeniowych bądź skorzystać z kalkulatora OC w celu znalezienia najtańszej oferty na rynku.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *