Kto kupuje AC?

Kto kupuje AC?

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych zachęca do zakupu polisy AC na przykład poprzez obniżenie ceny składki obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Co daje właścicielowi pojazdu takie dodatkowa polisa? Najczęściej są to (niezależnie od ubezpieczyciela):
– ubezpieczenie od kradzieży pojazdu,
– uszkodzenia podczas kolizji lub wypadku,
– zderzenia ze zwierzętami lub przedmiotami,
– uszkodzenia wskutek pożaru, wybuchu,
– uszkodzenia wyrządzone przez właściciela.

Najczęściej AC kupują osoby posiadające drogie i nowe samochody.

Zanim kupimy jakiekolwiek polisy dodatkowe, należy poznać OWU danego Ubezpieczyciela (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Czasem tanie AC jest ubezpieczeniem nie potrzebnym ponieważ posiada zbyt dużo zapisów wpływających na naszą niekorzyść (wkład własny, garażowanie auta, brak ubezpieczenia szyb, konieczność posiadania co najmniej 2 kompletów kluczy). W wielu wypadkach najtańsze warianty polis zapewniają jedynie zwrot pieniędzy w sytuacji, gdy samochód zostanie skradziony lub podpalony podczas postoju. To drugie zdarza się bardzo rzadko, więc polisa staje się w 50% niepotrzebna.

Należy porównywać pakiety AC i ich ceny w różnych towarzystwach, ponieważ za te same pieniądze można mieć zupełnie inny zakres umowy. Warto dopytać agenta jak w danym przypadku wygląda proces odszkodowawczy, ile trwają niektóre usługi, czyli za co tak naprawdę płacimy. Należy oczywiście dokładnie doczytać całą umowę polisy i sprawdzić w jakich sytuacjach ubezpieczyciel może lub na pewno nie wypłaci odszkodowania – najczęściej nie można liczyć na odszkodowanie, gdy zostawi się zatrzaśnięty samochód z kluczykami w środku. Czasami nawet brak dokumentów w trakcie zdarzenia jest powodem do niewypłacenia odszkodowania.

Polisa AC nie jest obowiązkowa, więc po upływie opłaconego terminu nie jest przedłużana automatycznie. W wielu przypadkach może przysługiwać nam zwrot pieniędzy, za miesiące niewykorzystane (pełne).

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *