Jak bezpiecznie inwestować wolne środki finansowe?

Obserwując sytuację na rynku coraz więcej ludzi zadaje sobie pytanie o to, czy istnieją jeszcze bezpieczne metody inwestowania wolnych środków pieniężnych. My odpowiadamy: tak. Trzeba tylko pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach.

Po pierwsze należy od razu przyjąć założenie: nie można mieć wszystkiego. Zyski i ryzyko skorygowane są liniowo – im wyższe potencjalne zyski, tym większe ryzyko z danym produktem jest związane. Od tej reguły nie ma odstępstw, co pokazują świetnie przykłady bankructw parabanków takich jak Amber Gold.

lokaty bankowePo drugie niezwykle ważne jest zdywersyfikowanie portfela inwestycyjnego. Inwestując, inwestujmy środki w różne produkty – takie działanie pomoże nam ograniczyć ryzyko, bowiem gdy na jednym produkcie stracimy jest spora szansa na to, że na innym zyskamy. Dywersyfikacja ma też inną zaletę – część środków możemy zainwestować w produkty, z których ich szybkie wycofanie nie będzie stanowiło problemu, co może się okazać nieocenione w sytuacji, gdy zajdzie nagła potrzeba finansowa. Dywersyfikując nasz portfel inwestycyjny pamiętajmy o zachowaniu zdrowego rozsądku. Gdy rozdzielimy środki pomiędzy 30 różnych produktów możemy być niemal pewni, że szybko utracimy nad nimi kontrolę.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo różnych produktów, to zdecydowanie na pierwszym miejscu znajdują się obligacje skarbowe, których gwarantem jest sam Skarb Państwa. Oczywiście niektórzy powiedzą, ze Grecja jako państwo stoi u progu bankructwa, nie wydaje się jednak, by taka sytuacja szybko powtórzyła się w Polsce.

Gdy chcemy nasze środki zamrozić na krótszy okres to dobrym pomysłem będą lokaty bankowe, które są zabezpieczone Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, co daje nam pewność ochrony naszych środków.

Poza obligacjami skarbowymi i lokatami istnieje jeszcze cała gama produktów, w które możemy zainwestować. Charakteryzują się one jednak większym ryzykiem, a ten artykuł traktuje o bezpiecznym oszczędzaniu, w związku z czym dziś o nich nie powiemy.

Na początku artykułu padło hasło parabanki, o których na koniec warto powiedzieć kilka słów. Parabanki to instytucje, które z pozoru oferują nam produkty podobne do tych, które znajdziemy w ofercie banku. Co więcej, produkty te często są dużo bardziej atrakcyjne niż standardowa oferta banków. Fundamentalna różnica polega jednak na tym, że parabanki nie są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, w związku z czym środki powierzone takiej instytucji nie są bezpieczne. Stanowczo odradzamy więc korzystania z ich oferty.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *