Najpierw lokata, a później kupno samochodu

W dzisiejszych czasach niezwykle ważne jest to, by zadbać o bezpieczeństwo naszych oszczędności w obliczu mnogości zagrożeń, jakie na nie czekają. Przykładów niebezpieczeństw nie trzeba szukać daleko – do dziś ludzie toczą walkę o swoje oszczędności powierzone Amber Gold. Nie powinniśmy się jednak zniechęcać – przestrzegając kilku zasad nie dość, że zapewnimy naszym środkom bezpieczeństwo, to jeszcze sprawimy, że będą one na siebie zarabiać.

Nie trzymaj pieniędzy w domu

Z pewnością składowanie oszczędności w przysłowiowej skarpecie nie jest dobrym pomysłem. W każdej chwili ktoś może nam je stamtąd wykraść. Oddajmy więc nasze środki instytucji, która jest do tego upoważniona. I tu kolejna uwaga – raczej wystrzegajmy się parabanków. Nie są one objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, jeśli więc właścicielowi takiego parabanku przyjdzie do głowy spakować interes i wyjechać na Hawaje, marna będzie szansa na odzyskanie gotówki.

Który produkt wybrać?

Najlepszym pomysłem na oszczędzanie będzie z pewnością skorzystanie z oferty banku. Większość ludzi posiada konto w jakimś banku i trzyma pieniądze na rachunku rozliczeniowym, co jest błędem, bo nasze pieniądze w ten sposób na siebie nie zarabiają i nie są w 100% bezpieczne – zawsze istnieje ryzyko tego, że ktoś ukradnie naszą kartę debetową. Co w takiej sytuacji zrobić? Najprostsze wyjście to założenie drugiego rachunku – oszczędnościowego. Pieniądze tam złożone będą w niemal 100% bezpieczne, a do tego dzięki oprocentowaniu będą na siebie zarabiały. Innym popularnym produktem jest lokata bankowa – wybór jest szeroki i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Warto sprawdzić bieżący ranking lokat terminowych, aby wybrać ofertę z najwyższym oprocentowaniem.

Bankowość internetowa

Postęp technologiczny sprawia, że coraz więcej osób korzysta z bankowości elektronicznej. Jest to z pewnością bardzo wygodna metoda korzystania z usług banku – oszczędzamy czas na dojazdy do oddziałów i stanie w kolejkach. Z drugiej jednak strony musimy pod żadnym pozorem nie dopuścić do tego, by ktoś przechwycił nasz login i hasło. Jeśli nie pamiętamy tych danych to najlepiej spiszmy je na kartce i zaszyfrujmy w taki sposób, by nawet gdy ktoś taką kartkę znajdzie to nigdy nie domyślił się, że są to dane do logowania w internetowym serwisie jakiegoś banku. Wiele osób obawia się ataków hakerów, jednak także niesłusznie, bowiem serwisy banków są doskonale zabezpieczone przed tego typu działaniami. Jednakże, nawet gdy ktoś przechwyci nasze hasła, nie stoimy na straconej pozycji. Obecnie standardem jest, że przy dokonywaniu jakiejkolwiek operacji poprzez bankowość internetową musimy ją potwierdzić hasłem sms.

Jest wiele mitów dotyczących tego, czy oszczędzanie w banku jest bezpieczne i czy bankowość internetowa nie jest obarczona ryzykiem działania osób niepożądanych. W powyższym tekście staraliśmy się obalić większość z nich i zachęcić Państwa do tego, by rozpocząć oszczędzanie i skorzystać w tym celu z usług banku.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *