Rodzaje kredytów samochodowych

Rodzaje kredytów samochodowych

Poza nowymi samochodami z salonu, poprzez kredyt zaciągnięty w banku spłacić można obecnie także starsze auta, również te, które mają już swoje lata (zależnie od wieku należy najpierw zasięgnąć informacji w danym banku co do możliwości kredytowania pojazdu).

Ponadto mamy do wyboru dużą ilość miejsc, oferujących taką pożyczkę, oprócz banków są to też komisy oraz dealerzy samochodowi. Oferują różnorodnie skonstruowane plany pożyczkowe, w których można spotkać inne okresy kredytowania, oprocentowanie oraz wysokość kredytu. Nabywcy nowych aut mogą liczyć na niskie oprocentowanie nominalne, zwłaszcza jeśli korzystają z usług banków samochodowych, dedykowanych dla konkretnych marek (wtedy oprocentowanie od raty kredytu waha się w granicach kilku punktów procentowych).

Brak możliwości sprzedania samochodu przed końcem terminu spłaty kredytu jest uważany za największy minus pożyczki, ponieważ wszelkie pojazdy mechaniczne są poddane często trudnym warunkom i stąd ulegają szybko niszczeniu. Ponadto czasami wymogiem umów o kredyt samochodowy jest cesja praw na polisę autocasco, co oznacza, że to bank podejmuje wszelkie decyzje w sprawie problemów z tego tytułu, a to oznacza opóźnienia i utrudnienia. Dlatego też przed podjęciem decyzji trzeba dokładnie sprawdzić oraz przeanalizować swoje opcje. Przede wszystkim ważne jest, czy decydujemy się na zakup nowego samochodu czy też używanego, ponieważ będzie to wpływało na o wiele wyższe często oprocentowanie kredytu oraz konieczność wniesienia dużego wkładu własnego i wydłużenie okresu spłacania pożyczki.

Dlatego nowe auta (nawet 2, 3-letnie) nie są złym rozwiązaniem w takim przypadku, ponieważ może okazać się, że jest to o wiele bardziej opłacalna inwestycja, niż tańszy, ale wyżej oprocentowany samochód 10-letni. Może to oznaczać raty o podobnej wysokości, co w efekcie będzie o wiele korzystniejszą opcją. Wadą takiego postępowania jest mimo wszystko cena nowych samochodów, a ponadto fakt, że nowy produkt traci na wartości automatycznie po zakupie. Innym pytaniem, na które należy sobie odpowiedzieć, decydując się na kredyt samochodowy, jest wybór pomiędzy zabezpieczoną a niezabezpieczoną pożyczką. W pierwszym wypadku można się spotkać dość często z przykładami wpisania do umowy przez bank faktu współwłaścicielstwa samochodu.

Taki wpis w dowodzie rejestracyjnym auta oznacza, że to bank będzie podejmował wiążące decyzje w przypadku np. stłuczki i konieczności naprawy, tak więc należy być ostrożnym przy podpisywaniu takiej umowy.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *