Umowa o kredyt samochodowy

Umowa o kredyt samochodowy

Zawarcie umowy z bankiem o zaciągnięcie pożyczki pod spłatę samochodu jest równoznaczne z bezwzględnym przestrzeganiem warunków, ustalanych przez odpowiednią instytucję. Dlatego też należy na początku upewnić się co do prawdziwości oferowanych w reklamach szczegółów udzielania kredytów samochodowych, zanim podpiszemy wiążące nas dokumenty.

Ważne są wszystkie dodatkowe opłaty, jakie będziemy musieli uiścić nie tylko na starcie okresu kredytowania, ale także przez cały jego czas trwania (m.in. związane z zabezpieczeniami na kredycie). Ponadto trzeba zadbać o odpowiednie wyjaśnienie wszystkich problemów, jakie mogliśmy mieć poprzednio przy zaciąganiu pożyczki na inny cel, ponieważ banki zawsze bardzo skrupulatnie sprawdzają naszą historię.

Przeczytanie umowy kredytowej jest kluczem do zabezpieczenia się przed niechcianymi dodatkowymi usługami (np. w ramach sprzedaży wiązanej bank może oferować kartę kredytową lub założenie rachunku osobistego) oraz ubezpieczeniami, które w innej placówce mogą być tańsze. Obecnie dobrą alternatywę dla ofert reklamowanych jako teoretycznie korzystne (ale nastawionych w końcu i tak na szybki zysk kosztem klienta) jest przejrzenie ofert internetowych, które można wypełnić i wysłać natychmiastowo. Są one często tańsze, a oferują ten sam pakiet co w klasycznych okienkach bankowych. W samej umowie kredytowej musi być wyszczególnione wszystko to, co będzie przedmiotem świadczenia przez bank usług na rzecz konsumenta, co jest uregulowane przez odpowiednie ustawy prawne.
Obowiązkowo zatem musimy sprawdzić wysokość oprocentowania oraz prowizji dla banku, koszty ubezpieczenia i innych dodatkowych opłat. Równie istotna jest wysokość rat, w jakich kredyt samochodowy ma być uiszczany, oraz ostateczny termin, w jakim musimy go spłacić. Ważne są także informacje dotyczące przedwczesnej rezygnacji z umowy (przede wszystkim sposób dokonania formalności z tym związanych), co powinno się znaleźć na każdym tego typu dokumencie. Bardzo istotnym punktem jest charakterystyka opcji wcześniejszej spłaty zaciągniętego kredytu samochodowego, w przypadku, gdy będziemy mieli odpowiednie do tego środki w trakcie okresu kredytowania. W każdej umowie musi być także umieszczony harmonogram spłaty kredytu w postaci rat i to również jest punkt, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Przed podpisaniem umowy kredytowej (co jest de facto wyrażeniem zgody na wszystkie zawarte w niej warunki i postanowienia) istnieje czasami możliwość negocjacji niektórych ustaleń, o co możemy się zawsze upomnieć.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *