Ceny OC idą w górę

Ceny ubezpieczeń muszą pójść w górę?

Od początku roku zanotowano już kilka podwyżek stawek ubezpieczenia OC.  Do chwili obecnej ubezpieczenie to wzrosło już o 10% a ubezpieczenie autocasco o 16%. Do tego do końca roku przewiduje się podwyżki o kolejne punkty procentowe.

Wszyscy zgodnie mówią, że podwyżki są nieuniknione w Polsce. Wszak w innych krajach europejskich ubezpieczenie jest i tak droższe. Do tego dochodzi rosnąca ilość wypłat odszkodowań z polis OC i rosnące koszty, by utrzymać dostateczną jakość usług.

Pomimo tego, że składki już poszybowały w górę, dalsze podwyżki są już niemal pewne. Żeby towarzystwa ubezpieczeniowe mogły dalej generować pozytywne wyniki finansowe podwyżki są niezbędne. Ubezpieczyciele komentują, że ubezpieczenia OC są to produkty deficytowe i generujące ciągłe straty. Obserwuje się tendencję klientów do rezygnowania z polis autocasco, natomiast liczba ubezpieczeń OC stale rośnie. „Może to jednak także oznaczać, że mimo, iż samochodów jest więcej, z powodu wzrostu cen polis autocasco mniej osób na nie stać” – komentuje Maciej Rabiej, ekspert rynku ubezpieczeń.

Za wzrost stawek może być odpowiedzialna także rzecznik ubezpieczonych Halina Olendzka. Przedstawiła ona projekt, w którym mówi o obowiązkowym samochodzie zastępczym dla każdego posiadacza polisy ubezpieczenia OC. Jeżeli projekt zostanie przyjęty na pewno pieniądze na ten cel zostaną pobrane od klientów. Towarzystwa ubezpieczeniowe tłumaczą, że tylko w ten sposób mogliby sfinansować auta zastępcze. Proponują jednak inne rozwiązanie – opcję, którą będzie można wykupić w zależności od decyzji posiadacza pojazdu.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *

 

Komentarze użytkowników

 • 10 lutego 2012 21:52
  Gość pisze:

  A które ceny nie poszły w górę. Ale firmy też będą musiały ze sobą konkurować. Może chociaż na tym zyskamy. A co Rankingów – w zeszłym roku robiła taki Rzeczpospolita, nie sądzę, żeby naciągali wyniki… Pamiętam, że Liberty było na drugiej pozycji. W sensie jeśli chodzi o niski koszt

 • 31 stycznia 2012 16:55
  MarekP pisze:

  Rankingi OC są naciągane przez firmy, które je robią. W końcu za coś się płaci 🙂

  Tak samo najniższymi cenami chwali się mBank i BRE Ubezpieczenia, które to niby w 2011 roku miały najtańsze.

  Co do samych podwyżek, raczej nieuniknione. Wszystko drożeje – benzyna (przez co transport) – odbije się i na częściach, itp.
  Pozdrawiam

 • 26 stycznia 2012 12:20
  Klient pisze:

  To chyba jakiś stary materiał. Zabawne jest to, że temat aktualny cały czas. To jest w ogóle pytanie o sens ubezpieczania się. OC jest obowiązkowe i nie ma o czym dyskutować. A AC… Moim zdaniem warto i wcale nie trzeba płakać, że cię na to nie stać. Konkurencja jest ostra, więc i ceny nie są tragicznie wysokie… Co więcej firmy się chętnie chwalą różnymi niezależnymi porównaniami. Teraz np. Liberty Direct chwali się pozycją w rankingu Rzeczpospolitej. Sprawdzajcie, szukajcie i będzie was stać.

 • 31 grudnia 2011 00:22
  Marcinek pisze:

  Nie koniecznie w górę. Na rynek weszły 2 nowe firmy. Proama i Ubezpieczenia SKOK. Myślę, że im większa konkurencja tym i ceny niższe.

 • 29 października 2011 18:50
  genezo pisze:

  Dlatego coraz bardziej opłaca się mieć pakiet OC & AC i oszczędzać. Do AC zawsze można dokupić jakieś ciekawe rzeczy typu „Autoszyby” czy ubezp. bagażu w promocji i w ten sposób się oszczędza w razie co.