Czym jest leasing konsumencki

Co to jest leasing konsumencki?

Leasing konsumencki w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać. Klienci coraz bardziej uważnie przyglądają się ofertom firm leasingowym. Tymczasem w innych krajach europejskich leasingowane jest już co trzecie auto. U naszych sąsiadów leasingowane są także inne przedmioty – u nas jeszcze nie jest dostępna taka opcja, choć rynek się dynamicznie rozwija. Spowodowane jest to nowelizacją ustawy z lipca tego roku. Według nowych przepisów także osoby fizyczne będą mogły korzystać z leasingu. Do tej pory było to niemożliwe z powodu niejednoznacznej interpretacji przepisów. Jak na razie tylko nieliczne firmy na rynku świadczą takie usługi. Pozostali gracze czekają na kolejne nowelizacje przepisów, które mają być przeprowadzone w grudniu tego roku.

Leasing prywatny skierowany jest do osób, które nie posiadają działalności gospodarczej. Samochody brane w leasing to najczęściej auta nowe lub dwu- trzy letnie w momencie podpisywania umowy leasingu. Należy pamiętać, że należy wpłacić wpłatę początkową, w wysokości od 10 do 40% wartości auta. Okres trwania umowy jest zależny od woli stron, a przeważnie jest to od 12 do 60 miesięcy.

Leasing konsumencki jest dobrym sposobem na sfinansowanie auta dla osób, które nie posiadają umowy o pracę. W związku z tym nie posiadają zdolności kredytowej, więc nie mogą liczyć na kredyt w banku. W grupie takich osób znajdują się osoby pracujące na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, a także przedstawiciele tzw. wolnych zawodów. Chodzi o to, że taka osoba nie zawsze jest w stanie udowodnić swoje zarobki, a co za tym idzie jest klientem wysokiego ryzyka dla banku. Banki wolą udzielać kredytu osobom ze stałym źródłem dochodu. A więc leasing konsumencki jest atrakcyjny dla takich osób w związku z małą ilością formalności i łatwiejszym dostępem.

Pomimo zalet, jakie niesie ze sobą leasing, tak samo jak w przypadku kredytu musimy spłacać comiesięczne raty. Jeżeli spłacimy całość należności, wówczas możemy wykupić auto na własność, ale nie musimy tego robić. Kwota wykupu oscyluje w granicy 1% wartości auta, a im dłuższa umowa tym ta wartość mniejsza. Wartość rynkowa auta, bowiem spada z każdym rokiem, a sam samochód przecież się zużywa.

Jeżeli porównamy leasing do kredytu bankowego, możemy zobaczyć wiele zalet tego pierwszego. Przede wszystkim nie trzeba płacić prowizji bankowej. W przeciwieństwie do banków łatwiej jest uzyskać zgodę i podpisać umowę. Formalności jest dużo mniej, a z leasingu może korzystać grupa osób, dla których kredyt jest niedostępny. Dodatkowo możemy rozłożyć składkę na ubezpieczenie na raty i spłacać razem z ratami leasingu. Mniej formalności związanych z rejestracją i ubezpieczeniem auta. To firma leasingowa jako właściciel zajmuje się tego typu formalnościami a my odbieramy auto gotowe do jazdy. Wymagane dokumenty to dowód osobisty oraz drugi dokument ze zdjęciem poświadczającym tożsamość. Potrzebny będzie także wykaz zarobków za ostatni rok.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *