Leasing i uszkodzenia auta

Uszkodzenia w leasingowanym aucie

W tym artykule sprawdzimy, jakiego rodzaju uszkodzenia można zakwalifikować jako powierzchowne rysy, a co jako poważne uszkodzenie.

Uszkodzenia pojazdów należących do floty zdarzają się wszędzie. I to niezależnie od tego ile pojazdów liczy flota, czy w jakiej branży się porusza. Jak jednak oszacować wpływ uszkodzeń na wartość auta? Pomocny może być „Przewodnik zwrotu pojazdów” przygotowany przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Celem publikacji tego przewodnika było promowanie bezpiecznej eksploatacji pojazdów floty. Dzięki temu przewodnikowi można także samodzielnie ocenić uszkodzenia samochodów służbowych. Poradnik może być przydatny dla firm, które wynajmują auta na długie okresy czasu, a także dla ich klientów. W poradniku możemy znaleźć około setki zdjęć obrazujących uszkodzenia pojazdów.

Pierwsza grupa pokazuje uszkodzenia, które można zaakceptować i w małym stopniu wpływają na wartość pojazdu. Są to najczęściej uszkodzenia wynikające z normalnej eksploatacji pojazdu. Z reguły są to lekkie zarysowania karoserii, lusterek, a także małe odpryski lakieru spowodowane przez kamyki na jezdni. Takie uszkodzenia oznaczone są kolorem zielonym.

Druga grupa to uszkodzenia nieakceptowane i oznaczone kolorem czerwonym. Są to uszkodzenia, które obniżają wartość rynkową pojazdu. Najczęściej są to głębokie rysy, pęknięte szyby i zderzaki, popękane reflektory. Do tej grupy należą także poważne uszkodzenia tapicerki, i popękane elementy wyposażenia auta. W związku z ciągle rosnącymi cenami ubezpieczeń, właściwe użytkowanie samochodu może być źródłem oszczędności dla właściciela floty. W publikacji jest część informacyjna, która zawiera obowiązki, jakie ma kierowca, a więc może być dobrym punktem do stworzenia własnej polityki flotowej.

Inne wiadomości o leasingu samochodowym.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *