Warunki otrzymania kredytu samochodowego

Warunki otrzymania kredytu samochodowegoPrzystępując do starania się o pożyczkę na poczet spłaty samochodu lub innego pojazdu mechanicznego w banku, powinniśmy uwzględnić kilka rzeczy, które już na starcie mają kluczowe znaczenie co do charakteru dalszych działań. Jest to przede wszystkim dotychczasowa historia kredytowa, jaką posiadamy, jeśli już wcześniej zaciągnęliśmy jakąkolwiek pożyczkę. Wszystkie takie kroki są odnotowywane w Biurze Informacji Kredytowej wraz ze wszystkim problemami, jakie mogły wystąpić podczas spłaty kredytu. Po wyborze odpowiadającego nam banku musimy zwrócić uwagę na regulamin, według jakiego postępuje dany bank. Może się bowiem zdarzyć, że będzie nam trudno uzyskać kredyt na samochód w tym miejscu, albo zostaną nam przypisane warunki, które będą niekorzystne.

Ważnymi informacjami, branymi ponadto zawsze pod uwagę przez banki, są m.in. wiek, miejsce zamieszkania czy fakt posiadania licznej rodziny. Na tej podstawie ustala się indywidualnie dla danego klienta profil ryzyka, określający wysokość oprocentowania oraz prowizji, jakimi zostanie obarczony kredyt samochodowy. Instytucje finansowe w Polsce mają w tym celu specjalnie skonstruowane karty, które szczegółowo opisują sytuację danego kredytobiorcy i na tej podstawie ustalają liczbę punktów, która będzie głównym wyznacznikiem charakterystyki pożyczki. Zazwyczaj banki nie ujawniają treści takich kart i należą one do tajemnic handlowych, indywidualnie ustalanych. Istnieją jednak specjalne strony internetowe, porównujące wnioski o przyznanie kredytu w różnych bankach i zawarte w nich pytania, a na tej podstawie przypuszczalny profil ryzyka, jaki można przybliżyć poprzez odpowiedzi klienta.

Szanse na uzyskanie pożyczki w miejscach, w których uzyskamy dobry wynik, nie są jednak wiążącym i ostatecznym rozstrzygnięciem, o czym należy pamiętać, ale pozwalają na staranie się w innych, podobnie ocenionych przez profil ryzyka bankach. Jest to dobre rozwiązanie, służące do zorientowania się we własnych szansach na uzyskanie pożyczki na samochód. Ponadto unika się w takich podsumowaniach rzeczywistego wysyłania wniosku do określonego banku, ponieważ jest to tylko wirtualne sprawdzenie. Jest to bardzo duży plus, gdyż w przypadku wysyłania kilku wniosków, każdy z nich odnotowywany jest w historii kredytowej klienta. Natomiast nie dzieję się tak przy porównywaniu jedynie profili ryzyka odpowiednio do naszej sytuacji na stronach niezależnych. Wielokrotne wysyłanie wniosków, nawet jeśli nie kontynuujemy współpracy z bankami, może w przyszłości zmniejszyć szansę na uzyskanie pożyczki na dobrych warunkach.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *