Warunki rezygnacji z kredytu samochodowego

Warunki rezygnacji z kredytu samochodowego

W trakcie podejmowania negocjacji z bankiem w sprawie zaciągnięcia kredytu samochodowego należy pamiętać o prawach, przysługujących nie tylko nam jako klientowi, ale także kredytodawcy.

Musimy się przygotować na wnikliwe sprawdzenie naszej historii kredytowej pod kątem wszelkich informacji, które mogłyby wykluczyć nas jako wiarygodną osobę do spłaty rat pożyczki. Każdy kredytobiorca jest zapisywany w specjalnym rejestrze Biura Informacji Kredytowej, które jasno pokazuje wszelkie problemy w trakcie spłacania pożyczek. Oznacza to możliwość gorszego potraktowania takiego klienta przez bank czy nawet zablokowanie możliwości skorzystania z jego usług. Stąd też tak bardzo istotne jest dbanie o aktualność informacji w rejestrze BIK, ponieważ każdy szczegół może mieć tu duże znaczenie.

Po podpisaniu umowy o spłatę samochodu w postaci kredytu, udzielonego przez bank, warto także znać swoje prawa w zakresie wypowiadania tego dokumentu w razie niezachowania należytych procedur. Trzeba pamiętać, że nawet już po podpisaniu umowy możemy z niej zrezygnować, jeśli nie odpowiadają nam pewne jej szczegóły. Konkretne ustalenia dotyczące takiej możliwości powinien zawierać dokument, jaki podpisujemy z bankiem w sprawie kredytu samochodowego i jest on indywidualnie dobierany w zależności od miejsca zawarcia umowy. Istnieją natomiast ustawy prawnie zezwalające na rezygnację z kredytu konsumenckiego w terminie do 10 dni od podpisania dokumentów wiążących. W przypadku, gdy na umowie nie jest konkretnie określony taki moment, 10 dni liczone jest od dnia, w którym otrzymujemy informację o prawie rezygnacji (nie może on być jednak oddalony o trzy miesiące od dnia podpisania umowy).

Odstąpienie od umowy o kredyt samochodowy dokonywane jest na drodze wypełnienia dokumentu, poświadczającego chęć kredytobiorcy do rezygnacji. Musi to być dokonane przed upływem końca terminu, zezwalającego na takie działanie. Dokument taki bank musi otrzymać na czas, dlatego ważne jest, aby przesłać go jak najszybciej, najlepiej listem poleconym. W sytuacji, gdy bank dokonał już pierwszego przelewu kwoty pożyczki, należy go zwrócić wraz z listem. Na tej samej zasadzie działa zwrot kosztów w drugą stronę, ponieważ klientowi również przysługuje refundacja wszystkich dodatkowych opłat, związanych z uruchomieniem kredytu, o co powinien zadbać kredytodawca (czyli w tym wypadku bank). Zwrot nie obejmuje niektórych wydatków, takich jak opłata przygotowawcza (jeśli jest) czy koszty ustanowienia zabezpieczeń na kredycie.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *