Głośno o leasingu konsumenckim

Leasing konsumencki może się stać dobrą alternatywą kredytu bankowego

Od lipca zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące leasingu konsumenckiego. Do tej pory poprzez działające przepisy, które były niejasne, nie świadczono usług leasingu osobom fizycznym, a wyłącznie firmom. Obecnie leasing będzie dostępny dla przeciętnego Kowalskiego. Według ustawodawcy ma także poprawić sytuację gospodarczą kraju.

Leasing jest dostępny w Polsce już od 2001 roku, jednak ze względu na niejasności firmy leasingowe skupiały się wyłącznie na firmach. Wprowadzenie nowych przepisów ma zmienić ten stan rzeczy, jednak do pokonania jest bariera mentalna.

 Na obecną chwilę na rynku dostępne są oferty leasingu samochodów. Firmy leasingowe dość nieśmiało wprowadzają swoje oferty, ale nie wykluczają, że niebawem przedmiotem leasingu mogą się stać także inne przedmioty – AGD, elektronika. Leasing działa tak, że klient wybiera model samochodu, wpłaca 10-30% jego wartości a pozostałą część spłaca w miesięcznych ratach. Po okresie leasingowanie może wykupić auto lub oddać je i wziąć nowe.

Podstawową różnicą między leasingiem a kredytem jest fakt, że samochód w leasingu jest do momentu wykupienia własnością firmy leasingującej. Dla wielu osób jest to wada, jednak ma to i swoje zalety – leasingodawca ma zabezpieczenie pożyczki w postaci samochodu, więc nie wymaga innych zabezpieczeń jak zaświadczenie o dochodach itp. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób pracujących na umowę zlecenie lub reprezentujących tzw. Wolny zawód. Dodatkowo raty są zazwyczaj niższe niż w kredycie, i możemy liczyć na różnego rodzaju promocje – assistance, serwis, wymiana opon.

Jeżeli chodzi o formalności, to jest ich znacznie mniej niż w kredycie. Procedura jest także dużo krótsza. Podstawowym wymaganym dokumentem jest zaświadczenie o dochodach, a także dokument specyfikujący przedmiot leasingu. Klient oprócz płacenia comiesięcznych rat, musi także pokryć koszty wynikające ze specyfiki przedmioty – jak na przykład koszty ubezpieczenia i rejestracji pojazdu. Zapłacić będzie trzeba prowizję firmy. Klient może wcześniej spłacić przedmiot leasingu, i nie może być to obciążone żadnymi dodatkowymi opłatami.

Często możemy się spotkać z bonusami, jakie oferują klientom firmy. Leasingodawca, jako duży podmiot na rynku, może wynegocjować korzystne warunki cen samochodów a także lepszą ofertę ubezpieczenia. Dodatkowo firma leasingowa jako właściciel samochodu załatwia formalności związane z rejestracja i ubezpieczeniem pojazdu.
Podstawową zaletą leasingu jest łatwiejszy dostęp niż do kredytu. Dzieje się tak dlatego, że firmy leasingowe ponoszą mniejsze ryzyko, mając przedmiot leasingu jako zabezpieczenie pożyczki. Dodatkowo ubezpieczenie będzie atrakcyjniejsze cenowo. Jako wadę leasingu można wymienić fakt, że konsument nie będzie prawnym właścicielem samochodu, co wiąże się z brakiem możliwości sprzedaży auta.

Leasing konsumencki jest przeznaczony dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Najczęściej są to osoby młode z większych miast. Najczęściej umowa trwa 3 lata, a konsumenci często wybierają usługi dodatkowe.
Leasing konsumencki może być dobrą alternatywą kredytu bankowego. Dużo łatwiej jest go uzyskać, a procedura jest dużo prostsza. Na razie produkt ten oferują nieliczne firmy na rynku, jednak w najbliższym czasie przewidywany jest wzrost ofert.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *