Wybór pomiędzy kredytem samochodowym a gotówkowym

Wybór pomiędzy kredytem samochodowym a gotówkowymPrzed zawarciem umowy o wzięcie pożyczki z banku lub od pośrednika, związanego z innym kredytodawcą, trzeba rozważyć wszelkie plusy i minusy konkretnych rozwiązań. Najbardziej rozpowszechnioną formą kredytu jest klasyczna pożyczka samochodowa, która zgodnie ze swoimi założeniami umożliwia sfinansowanie zakupu nowego lub używanego pojazdu mechanicznego, czyli oprócz samochodu także motocykla i motoroweru. Drugim wyjściem dla chcących pozyskać od banku środki finansowe jest zaciągniecie zwykłego kredytu gotówkowego. Może on być przeznaczony na spłatę szerokiej gamy różnorodnych celów życiowych, jak m.in. remont mieszkania, zakup sprzętu AGD czy też wyjazd na wakacje. Możliwe jest oczywiście również spłacenie przy jego pomocy samochodu.

Można więc powiedzieć, że kredyt na samochód jest specyficznym rodzajem kredytu gotówkowego, przeznaczonego specjalnie tylko w jednym celu. Najczęściej zresztą oferowany jest przez pośredników i dealerów sprzedaży samochodów, przy samym dokonywaniu transakcji. W przypadku używanych samochodów z drugiej ręki, kredyt uzyskuje się na drodze kontaktu i dogadania warunków z określonym bankiem, tak więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ten sposób sfinansować nie tylko nowe auta. Duże zainteresowanie sprowadzanymi (głównie z Zachodu) samochodami używanymi spowodowało dodawanie przez wszystkie obecnie banki ofert, opartych o pożyczkę na spłatę pojazdów mechanicznych, co skutkuje bardzo dużym wyborem dla potencjalnych klientów.

Kredyty samochodowe opiewają często na duże kwoty, a ponadto są to dla banków transakcje, które wiążą się z pewnymi problemami. Stąd też stosują one dodatkowe zabezpieczenia, które mają na celu zmaksymalizować płynność zawieranej transakcji i uniknąć nieprzyjemności związanych z niedopełnieniem warunków umowy. Do takich mechanizmów zabezpieczających należy najczęściej wymagany pieniężny wkład własny w określonej wysokości, jak również inne metody asekuracji. Kredyty gotówkowe nie wymagają takich zabezpieczeń (najczęściej konieczny jest tylko poręczyciel). Te różnice spowodowały, że kredyty samochodowe mogły posiadać niższe oprocentowanie i prowizje od pożyczki niż kredyty gotówkowe, jednak obecnie ta tendencja nie jest już tak widoczna i w praktyce nie ma takiego znaczenia jak jeszcze kilka lat temu. Stąd też ceny kredytów obydwu typów kształtują się na podobnym poziomie, co należy wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Inną istotną rzeczą przy porównywaniu pożyczek gotówkowych z samochodowymi jest ilość formalności, wymaganych do podpisania umowy.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *