Kredyt samochodowy mniej popularny

Polacy coraz rzadziej kupują auta na kredyt

Jak wynika z najnowszych badań nasi rodacy coraz rzadziej sięgają po kredyt na samochód. Co roku spada liczba kredytów zaciąganych na sfinansowanie zakupu samochodu. W pierwszej połowie tego roku odnotowano prawie 27 tysięcy zaciągniętych pożyczek na łączną wartość 1,2 mld złotych. To o jedną piątą mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przyczynami takiego stanu rzeczy może być działanie Komisji Nadzoru Finansowego, która co raz wprowadza nowe rekomendacje mające na celu ograniczenie ilości zawieranych umów kredytowych. Oprócz tego Polacy obawiają się zadłużania ze względu na niepewną sytuację gospodarczą. Wysoki kurs franka również jest czynnikiem zaporowym.

Tak sytuację komentuje Marcin Krasoń z Open Finance: „Jedną z przyczyn spadku liczby udzielonych kredytów jest działanie Komisji Nadzoru Finansowego, która wprowadza kolejne rekomendacje mające ograniczyć nadmierne udzielanie kredytów (zarówno hipotecznych jak i konsumpcyjnych)”.

Zdaniem Wojciecha Drzewieckiego, prezesa Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, zmniejszająca się liczba sprzedawanych aut w Polsce ma swoje odbicie w rynku kredytów. Podobnie sytuacja wygląda na rynku aut używanych – Polacy w tym roku kupili mniej aut niż w roku poprzednim. Zdaniem Drzewieckiego od zakupów odstrasza Polaków zła sytuacja gospodarcza, oraz niepewna przyszłość. Dodatkowo ludzie boją się zadłużać, przez problemy ze spłacaniem kredytów we frankach, związanych z jego wysokim kursem.

Na rynku kredytów bezsprzecznym liderem jest Getin Bank, którego udziały w sprzedaży wahają się na poziomie 32% wartości i 32% ilości sprzedanych kredytów. Co prawda bank zanotował niewielkie straty, ale kolejni na liście stracili dużo więcej. Bank jest liderem zarówno w kredytach na auta nowe jak i używane. Równie szybko rośnie BNP Paribas – sprzedaż wzrosła o ponad 60%. Mocnym rywalem jest także Alior Bank, któremu sprzedaż wzrosła o 75%.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *