Koniec podwójnego OC

Koniec podwójnego ubezpieczenia?

Problem podwójnego ubezpieczenia jest dosyć powszechny. W pułapkę wpadają najczęściej osoby, które nabyły używane auto. Przez niewiedzę wykupują nową polisę ubezpieczenia OC, podczas gdy stara polisa jest nadal ważna, i automatycznie przedłuża się na kolejny okres. Tymczasem płacenie podwójnej składki ubezpieczeniowej wcale nie oznacza podwójnego odszkodowania w razie wypadku. Ubezpieczyciele podzielą się odpowiedzialnością. Jednak oczekiwane zmiany w tej kwestii wejdą w życie w lutym przyszłego roku.

Nowelizacja ustawy została przyjęta, jednak jeszcze nie obowiązuje, dlatego należy się pilnować. Nowelizacja nie pomoże osobom, które teraz są obowiązane do płacenia podwójnej składki, ani tym, którzy w najbliższych miesiącach wpadną w pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Dla umów podpisanych przed wejściem w życie nowych przepisów zastosowanie mają nadal przepisy dotychczasowe. Dlatego niezbędna jest podstawowa wiedza na temat mechanizmów odnawiania się polisy i przejścia na nabywcę pojazdu.

Obecnie w pułapkę podwójnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych łatwo jest wpaść w dwóch przypadkach. Pierwszy to próba zmiany ubezpieczyciela, drugi zbycie pojazdu.

Wielu kierowców nie do końca wie jak działa mechanizm ubezpieczycieli. Klienci, którzy chcą zmienić ubezpieczyciela najczęściej myślą, że stara polisa się skończy, więc wcześniej kupują nowe ubezpieczenie u konkurencji. I tu popełniają pierwszy błąd – stara umowa odnawia się na kolejne 12 miesięcy, a nowa jest jak najbardziej wiążąca, i nie można jej anulować. Jak się ustrzec takiej sytuacji? Należy na jeden dzień przed końcem umowy wypowiedzieć dotychczasową umowę. Jeżeli chcemy wypowiedzieć umowę listownie, wówczas musimy list nadać stosownie wcześniej, aby zdążył dotrzeć do adresata. Tu często popełniany jest drugi błąd – za późno nadany list z wypowiedzeniem umowy.

 Drugi przypadek, w którym dochodzi do nabycia podwójnego ubezpieczenia to zbycie pojazdu używanego. Wynika to z zasad przenoszenia własności pojazdu mechanicznego. Jeżeli sprzedajemy pojazd mechaniczny, to nabywca staje się jego właścicielem i jednocześnie stroną w umowie o polisę OC. Jednak część osób o tym nie pamięta i po zakupie samochodu od razu idzie go ubezpieczyć, w rezultacie czego płaci podwójne składki. Można oczywiście wypowiedzieć starą umowę ubezpieczenia w ciągu 30 dni od daty nabycia auta. Jeżeli nowy właściciel nie wypowie dotychczasowej umowy ubezpieczenia, wówczas będzie ona obowiązywać do końca okresu, na jaki została zawarta a nawet i dłużej.

Najważniejsze zmiany, które wejdą w życie w lutym przyszłego roku będą dotyczyć przede wszystkim możliwości wypowiedzenia podwójnej umowy ubezpieczenia, zniesie automatyczne odnawianie się polisy po zbyciu pojazdu i nałoży na ubezpieczycieli obowiązek informowania o kończącej się umowie.

Najważniejsza zmiana, na którą czekało wielu kierowców, to możliwość wypowiedzenia jednej z umów ubezpieczenia OC. Będzie można wypowiedzieć umowę, która odnowiła się automatycznie. Jednak trzeba będzie oddać ubezpieczycielowi część składki odpowiadającej za okres wykorzystanej ochrony. Kolejna zmiana to fakt, że jeżeli wypowiedzenie wyślemy pocztą, to za datę wiążącą uznawać się będzie datę stempla pocztowego, a nie jak obecnie datę doręczenia korespondencji do firmy ubezpieczeniowej. Dodatkowo wszelkie oświadczenia składane agentowi będą traktowane jak złożone przed zakładem ubezpieczeń, który ten agent reprezentuje.

Dodatkowo towarzystwa ubezpieczeniowe będą zmuszone wysyłać swoim klientom informację o tym kiedy kończy się ich umowa ubezpieczenia, na jakich warunkach zostanie przedłużona i co zrobić by ją wypowiedzieć. Ubezpieczyciel będzie musiał taką informację dostarczyć na 14 dni przed końcem okresu ubezpieczenia. Ponadto towarzystwo w razie przedłużenia umowy będzie musiało przesłać potwierdzenie zawarcia umowy.

 

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *