Leasing wygodniejszy niż kredyt

Czy leasing konsumencki stanie się alternatywą dla kredytów bankowych?

Na pytanie czy leasing konsumencki stanie się alternatywą kredytu trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie. Są to produkty, które różnią się między sobą, dlatego warto je porównać i dopiero odpowiedzieć na postawione pytanie.

Zacznijmy od kredytu samochodowego. Jest to produkt przeznaczony właśnie na finansowanie zakupu samochodu. Właściwie to będąc dokładnym to kredytem tym możemy sfinansować kilka rodzajów pojazdów, takich jak auto osobowe, łódź, motocykl czy ciągnik. Górna granica jest właściwie nieograniczona. Okres kredytowania może sięgać nawet 120 miesięcy. Jednak bank musi się jakoś zabezpieczyć udzielając takiego kredytu. Najczęściej będzie to zastaw, przewłaszczenie częściowe, depozyt karty pojazdu, weksel, lub cesję polisy AC. Procedura otrzymania kredytu jest niestety czasochłonna. Należy przedstawić bankowi zaświadczenie o zarobkach, złożyć stosowny wniosek. Bank może rozpatrywać dany przypadek nawet kilka dni. Niektóre banki oferują kredytowanie nawet 100% wartości pojazdu. Jednak żeby móc negocjować warunki udzielenia kredytu wymagany jest wkład własny. Oprocentowanie kredytu jest ustalane w oparciu o kilka czynników, między innymi wiek pojazdu, okres kredytowania i walutę, w jakiej będzie zaciągnięty kredyt. Procedura kończy się rejestracją pojazdu z wpisem danych banku i podpisaniem umowy.

Biorąc  więc pod uwagę stan własnościowy, bank prawie zawsze żąda, by wpisano go do dowodu rejestracyjnego. Stwarza to pewnego rodzaju problemy w sytuacji, gdy wystąpi kolizja lub zdarzenie drogowe. Wówczas pieniądze z polisy popłyną na konto banku. Kierowca musi także pamiętać, że dopóki nie spłaci całości zobowiązania i nie przerejestruje auta na siebie, dopóty nie ma prawa do dysponowania prawem własności pojazdu. Zaletą kredytu jest fakt, że od rozpoczęcia procedury przyznania kredytu jest właścicielem pojazdu. Drugą zaletą jest elastyczność tego typu finansowania. W trakcie trwania umowy klient może zmienić formę spłaty lub długość kredytowania.

Leasing konsumencki to produkt, który istnieje na rynku od 2001 roku. Jednak poprzez niejasności w ustawie, korzystały z niego wyłącznie firmy. Uległo to zmianie z dniem 1 lipca tego roku. Wprowadzone poprawki pozwalają korzystać z leasingu osobom prywatnym. Leasing jest to swego rodzaju dzierżawa polegająca na tym, że firma leasingowa przekazuje klientowi przedmiot leasingu – samochód – w zamian za comiesięczne opłaty z tego tytułu. Klient z reguły musi wpłacić opłatę wstępną, której wysokość waha się od kilku procent do 30% wartości samochodu. Zaletą tego typu finansowania jest fakt, że użytkownik może co trzy lub cztery lata zostawić stary samochód i wymienić go na nowy model. Po zakończeniu umowy może, ale nie musi wykupić auta na własność. Pamiętajmy jednak, że każda tego typu operacja ponosi ze sobą opłaty – firma leasingowa zarabia na każdej operacji.

Leasing konsumencki powoli nabiera wiatrów w skrzydła. NA razie firmy reprezentujące rynek przedstawiły oferty leasingu nowych samochodów. Jednak biorąc pod uwagę potencjał jaki ma w sobie leasing konsumencki można przypuszczać, że za klika lat będzie można leasingować także inne przedmioty jak sprzęt gospodarstwa domowego, elektronikę, maszyny. Zaletą leasingu jest łątwa procedura przed podpisaniem umowy. Klient musi okazać dwa dokumenty potwierdzające tożsamość i zaświadczenie o dochodach. Później pozostaje już tylko wybrać wymarzony samochód. Leasing jest bardziej przystępny od kredytów bankowych, a to dlatego, że firmy leasingowe liberalnie podchodzą do oceny zdolności kredytowej klienta. To daje możliwości osobom, które w oczach banku nie mają dostatecznej zdolności kredytowej. Ogólnie obecnie koszty leasingu są nieco większe niż kredytu bankowego, ale to zapewne zbyt małej konkurencji na rynku. Duże firmy wciąż czekają i wstrzymują się od wprowadzania swoich ofert. Jednak, gdy konkurencja będzie większa, wówczas i ceny spadną.

Wadą dla niektórych klientów jest fakt, że prawnie właścicielem jest firma leasingowa. Ale ma to też swoją zaletę – to firma jako właściciel załatwia wszelkie formalności związane z rejestracją i ubezpieczeniem pojazdu. Dodatkowo możemy wybrać w szerokiej ofercie usług dodatkowych jak wymiana i przechowywanie opon, serwis, itp. Jeszcze jedną zaletą leasingu jest to, że firmy leasingowe często współpracują z dystrybutorami aut i ubezpieczycielami, przez co mogą zaoferować niższe ceny.

Podsumowując – każdy z przedstawionych rodzajów finansowania ma swoje wady i zalety. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że kredyt jest mniej korzystny niż leasing. Oczywiście opinia taka może być różna w różnych środowiskach. Osoby uprawiające wolny zawód, bądź też pracujący na umowę zlecenie nie mogą liczyć na kredyt w banku ze względu na brak zdolności kredytowej. Jednak leasing jest dla nich dostępny. Obecnie kredyt jest tańszy niż leasing, ale to tylko kwestia czasu – jak wzrośnie konkurencja na rynku ofert leasingu, wówczas można przewidywać, że leasing stanie się tańszy niż kredyt. Jeszcze jedną zaletą leasingu jest to, że jest prosty, nie wpływa na zdolność kredytową i daje szansę finansowania osobom, które do tej pory nie mogły liczyć na kredyt.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *