Leasing zamiast kredytu

Wciąż wzrasta zainteresowanie Polaków leasingiem

Przedstawiciele rynku leasingu w Polsce mówią o wzroście zainteresowania rodaków tego typu finansowaniem aut. Jednak nie przekłada się to na sprzedaż produktów leasingowych.

Wszystko zaczęło się od wejścia w życie nowych przepisów od 1 lipca. Zmiany ułatwiły zawarcie umowy leasingu miedzy osobami indywidualnymi w zgodnie z przepisami podatkowymi. Jednak tylko kilka firma na rynku oferuje swoje produkty klientom indywidualnym. W najbliższym miesiącu kolejne firmy mają wprowadzić podobne oferty. Najwięksi gracze na rynku leasingu czekają jednak do końca roku a dokładnie do 18 grudnia, kiedy to mają wejść w życie kolejne zmiany w prawie dotyczącym kredytu konsumenckiego.

 Firmy, które obecnie oferują leasing osobom indywidualnym, otwarcie mówią, że spotkali się z dużym zainteresowaniem ze strony klientów. Klienci mocno interesują się nowymi ofertami, jednak często ma to tylko charakter informacyjny a nie konkretne decyzje.
– Liczymy, że w najbliższych miesiącach przełoży się to na wzrost sprzedaży tego produktu. W tej chwili jednak zainteresowanie klienta ma bardziej charakter „pozyskiwania wiedzy o produkcie” niż realnego dokonywania zakupów. Sprzedaż tego produktu w naszym portfelu w lipcu utrzymała się na tym samym poziomie, co w miesiącach poprzednich – około 1% w całej sprzedaży – komentuje Agnieszka Łukomska z firmy Masterlease – jednego z liderów rynku.

Stefan Buczek, zastępca dyrektora Departamentu Pojazdów w VB Leasing, mówi, że bardzo dużo zapytań napływa do ich biur. Spowodowane jest to tylko i wyłącznie nagłośnienie sprawy leasingu w mediach. Firma nie prowadzi żadnej kampanii reklamowej, a pomimo to oferta wzbudza wiele zainteresowania. Zwiększone zainteresowanie spodziewane jest pod koniec wakacji. Klienci często pytają, porównują, szukają haczyków. Muszą oswoić się z nowym sposobem finansowania aut – tu do przekroczenia jest bariera mentalna. Zainteresowani są także importerzy samochodów i dealerzy. Salony samochodowe wprowadzają powoli ofertę leasingu w swoich salonach na nowe modele samochodów.

W innych krajach europejskich, udział rynku leasingu dla przeciętnego mieszkańca waha się w okolicy 30%. Według ekspertów nie należy się spodziewać w Polsce nagle wielkiego zainteresowania tym sposobem finansowania. Przeszkodą dla Polaków jest w szczególności przywiązanie do własności pojazdu. A więc firmy leasingowe będą musiały włożyć wiele trudu w edukację społeczeństwa i zmianę nastawienia. Kolejną przeszkodą może być trwający od kilkunastu lat bardzo niski poziom sprzedaży nowych aut w Polsce. Z drugiej jednak strony leasing daje alternatywę dla osób, które z różnych względów nie dostały kredytu na samochód w banku. Z badań rynku wynika, że zainteresowanie leasingiem pojawia się w każdej grupie wiekowej i zawodowej. Jednak dla osób uprawiających tzw. wolne zawody, leasing będzie bardziej przystępny niż kredyt w banku.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *