Zalety i wady leasingu

Zalety i wady leasingu konsumenckiego

Od lipca weszły w życie nowe przepisy odnośnie leasingu konsumenckiego. Przewiduje się, że stanie się alternatywą dla kredytu bankowego, dzięki swoim zaletom. Z punktu widzenia konsumenta leasing jest rozwiązaniem neutralnym podatkowo – nie muszą nic płacić fiskusowi, lecz nie mogą też odliczyć kosztów.

Jakie są wady i zalety leasingu?

Nowe przepisy nie spowodowały gwałtownego wzrostu zainteresowania leasingiem, zniosły natomiast bariery podatkowe dla firm leasingowych. Nadal w większości firm z oferty leasingu korzysta do kilku procent klientów.

  • Jedną z głównych zalet leasingu konsumenckiego jest znaczne uproszczenie procedury zawarcia umowy. Dodatkowo wymagania są dużo mniejsze niż w przypadku kredytu bankowego. Dzięki temu z leasingu mogą korzystać osoby, które nie są w stanie udokumentować swojej zdolności kredytowej.
  • Umowę leasingu można podpisać na okres od 12 do 74 miesięcy. Po jej zakończeniu klient może wykupić za określoną sumę przedmiot leasingu, ale nie musi. Może leasingować na przykład kolejne nowe auto.

Co do cen aut, to duże firmy na rynku mogą zaproponować lepszą ofertę dzięki współpracy z importerami i ubezpieczycielami. Często oferują także usługi dodatkowe jak serwisowanie czy wymianę opon, oczywiście w konkurencyjnych cenach. Eksperci przypuszczają, że większe zainteresowanie budziłby leasing jeżeli ustawodawcy pozwolili klientom indywidualnym wliczyć ratę leasingu do kosztów uzyskania przychodu.

Duża część firm wstrzymuje się na razie z wprowadzaniem ofert leasingu, tłumacząc się, że czekają na wejście w życie ustawy o kredycie konsumenckim. Chodzi tu o ustawę z dnia 12 maja tego roku, która ma zacząć funkcjonować w połowie grudnia. Jak dotąd budzi wiele zastrzeżeń, głównie z powodu wątpliwości interpretacyjnych. Spowodowane jest to tym, ze w ustawie niejasno implementowano dyrektywę o kredycie konsumenckim. Dla firm leasingowych może to oznaczać tyle, że nie do końca będzie wiadomo, który produkt podlega pod przepisy ustawy o kredycie konsumenckim, a który nie. Ustawa zakłada zwiększenie finansowania z 80 tys. zł obecnie do 255 tys. 550 zł. Wprowadzone zostały także inne zapisy, między innymi takie, że kredytodawca musi podać szczegółowe koszty kredytu, a także został zniesiony obecny maksymalny limit kosztu kredytu – 5%.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *