Leasing konsumencki wciąż nieznany

Leasing konsumencki wciąż nieznany

Firmy, które do tej pory wprowadziły leasing do swojej oferty, przyznają zgodnie, że na razie z tej formy skorzystała mała grupa klientów. Jest to spowodowane stopniowo przełamywaną niechęcią do nowości i niewiedzą ludzi. Za kilka miesięcy będzie można rzetelnie ocenić rynek leasingu. Do pokonania jest mentalna bariera – dlaczego kiedyś nie korzystało się z leasingu, a teraz proponują nam różne oferty.

 Do tej pory sprzedano niewiele aut. Ale już pierwsi kierowcy jeżdżą po polskich drogach autami sfinansowanymi poprzez leasing. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że na razie niewiele firm ma leasing w swojej ofercie. VB Leasing jest jedną z firm, która od razu zareagowała na zmiany przepisów i wprowadziła nowe oferty. Jak mówi Stefan Buczek, zastępca dyrektora pojazdów w VB Leasing Polska firma dostaje bardzo dużo zapytań o ofertę leasingu samochodu, co pokazuje jaki jest potencjał takiej oferty. Jednak nie można pochopnie sądzić, że będzie równie duża sprzedaż aut. Często zapytania mają charakter informacyjny, co też dowodzi, że ludzie szukają alternatywnych sposobów finansowania. Jednak większość firm na razie nie chce oceniać rynku i czeka aż zostanie przełamana bariera mentalna – świadomość istnienia alternatywnego źródła finansowania. Trudno ocenić jak zachowa się rynek firm leasingowych i ich klientów. Oceny będzie można dokonać dopiero za kilka- kilkanaście miesięcy, kiedy będzie można zweryfikować sytuację rynkową. Niektóre firmy dopiero na początek przyszłego roku planują wprowadzenie swojej oferty leasingu.

Według ekspertów leasing konsumencki może się stać mocną alternatywą dla chcących kupić samochód, a nie posiadających wystarczających środków. Leasing ma przewagę nad kredytem samochodowym, ponieważ procedura zawierania umowy jest znacznie szybsza i mniej wymagająca formalnie. Dostępny jest także dla przedstawicieli tzw. Wolnych zawodów, którzy nie mogą przedstawić odpowiedniej zdolności kredytowej bankowi. Poza tym duże firmy poprzez współpracę z importerami mogą zaoferować atrakcyjniejsze warunki zakupu auta czy ubezpieczenia. Eksperci uważają ponadto, że za cztery lata umowy leasingu powinny stanowić przynajmniej 10% rynku. Pomimo tego, że przygotowywane są oferty leasingu różnych przedmiotów, to właśnie samochody będą najczęściej przedmiotem leasingu.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *