Zalanie samochodu – odszkodowanie z AC

Odszkodowanie w przypadku zalania samochodu.

W tym roku podczas lata pogoda nie należy do najładniejszych. Obfite opady deszczu dominują ten okres, przysparzając niekiedy kierowcom wielu zmartwień. Podczas ulewy zdarza się, że ich auta zostają zalewane przez wodę spływającą po ulicy lub na jakiś parking. Co robić w takich sytuacjach i u kogo szukać pomocy? Co z ubezpieczeniem?

Za tego typu szkody (nawałnice, powodzie, gradobicia, itp.) odpowiada ubezpieczenie AC. Zapis na ten temat jest zawarty w podstawowych warunkach tej polisy.

Gdy już zaleje nam samochód, trzeba jak najszybciej powiadomić o tym naszego ubezpieczyciela. Szkody wyrządzone przez wodę, na pierwszy rzut oka są bardzo trudne do oszacowania, dlatego auto jak najszybciej powinno się znaleźć w warsztacie, gdzie fachowcy przyjrzą się dokładnie jak wielkie straty nastąpiły. Czas jest ważny ponieważ elementy elektroniki w naszym pojeździe są bardzo wrażliwe na działanie wody, zatem zalany samochód musi natychmiast zostać oddany do serwisu. Tam auto zostanie osuszone, sprawdzony będzie każdy element i w razie jego niesprawności wymieniony bądź naprawiony.

 Kiedy stwierdzone zostanie, że wpływ na szkody wyrządzone w aucie miały wpływ tylko warunki atmosferyczne zostanie wypłacone odszkodowanie. Gorzej jeśli świadomie przyczynimy się do tych szkód. Należy pamiętać o tym, iż podczas tak niekorzystnych warunków pogodowych nie wolno nam samodzielnie odpalać zalanego auta, aby nie uszkodzić jego silnika i innych podzespołów. Z rozwagą należy też poruszać się po drogach, unikając wjeżdżania w zalane przez wodę ulice i odcinki jezdni. Jeżeli firma ubezpieczeniowa stwierdzi, że mieliśmy świadomy udział w podtopieniu własnego samochodu, możemy zapomnieć o jakimkolwiek odszkodowaniu. Dlatego gdy spostrzeżemy, że nasze auto zostało zalane, należy zaniechać prób jego uruchomienia, zadzwonić do firmy ubezpieczeniowej w której mamy wykupione AC i skorzystać z przysługującego nam assistance, dzięki któremu mamy możliwość odholowania samochodu.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *