Leasing samochodowy bez firmy

Początek leasingu konsumenckiego – oferta dla klientów indywidualnych

Lipiec nie był zbyt pracowity dla firm leasingowych. Masterlease podpisał tylko dziewięć umów leasingu z osobami indywidualnymi. Od początku poprzedniego miesiąca 2 firmy leasingowe w kraju miały oferty dla osób indywidualnych – Masterlease i VB Leasing.

Jednak warto dodać, że zmiany przepisów, które miały uprościć osobom indywidualnym korzystanie z leasingu, jednak  nie przełożyła się na zwiększenie popytu.

Agnieszka Łukomska z Masterlease mówi, że zmiany nie wpłynęły na zwiększenie leasingowania samochodów. Twierdzi jednak, że klientów będzie stale przybywać z biegiem czasu.

Według analiz w kolejnych latach przełoży się to na zwiększenie liczby zawartych umów leasingowych. Jednak prawdziwego boomu możemy się spodziewać dopiero pod koniec roku.

Inny specjalista Beata Borucka z VB Leasing twierdzi, że na razie zmiana przepisów o leasingu konsumenckim nie wpłynęła rażąco na wzrost podpisanych umów leasingowych. Jest nim za długi czas oczekiwania na odbiór nowego samochodu. Obecnie wynosi on nawet 20 i więcej tygodni. W salonach na niektóre auta musimy czekać aż pół roku.

Problemy z dostawami samochodów do Polski związane jest między innymi z ostatnimi trzęsieniami ziemi i tsunami w Japonii, a także z tym, że samochody kierowane są do krajów gdzie jest popyt na ich sprzedaż. To sprawia, że mimo wielu zapowiedzi ze strony firm leasingowych tylko jedna nowa firma stworzyła ofertę najmu dla „zwykłego” Polaka. Jest to specjalista w kredytach samochodowych dla osób prywatnych Santander Consumer Bank.

Od lipca tego roku z nowej oferty leasingowej będzie można korzystać w motosalonach Mitsubishi oraz Kii – Od sierpnia zaś leasing konsumencki pojawi się w salonach Suzuk. Santander Consumer Bank spodziewa się wzrostu wniosków o ten produkt. Poza tym wiele firm z branży finansowej zapowiada, że pod koniec roku wprowadzi u siebie leasing konsumencki.

Nową rzeczą jest to, że zawarcie umowy leasingu przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej nie wywołuje skutków podatkowych. Obowiązujące od 1 lipca przepisy ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców umożliwiają zawieranie umów o dzierżawę pojazdów przez konsumentów. Należy pamiętać, że osoba fizyczna nie będzie mogła odliczyć kosztów z tytułu spłat rat leasingowych.