Leasing konsumencki

Leasing konsumencki alternatywą dla kredytu w banku

Z dniem 1 lipca 2011 roku weszła w życie nowa ustawa powołująca leasing konsumencki. Od teraz osoba fizyczna może wziąć sobie w leasing samochód. W przyszłości leasingowane mają być również motory, łódki, komputery, sprzęt AGD/RTV. Leasing będzie łatwiej otrzymać niż kredyt w banku, ponieważ firmy leasingujące ponoszą dużo mniejsze ryzyko, aniżeli banki udzielające kredytu na samochód.

Jest to bardzo dobra propozycja dla tych wszystkich osób, które są zatrudnione na umowę o dzieło, czy też mających nieregularne dochody. Bardzo często banki nie chciały udzielać im kredytów.

Co to jest leasing?

 Mówiąc najprościej jak tylko się da jest to pewna forma dzierżawy. Do tej pory w Polsce leasing był stosowany tylko w obrocie gospodarczym. W tej chwili został rozszerzony na osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. Leasing konsumencki został wprowadzony na podstawie umowy de regulacyjnej (ustawa z dnia 25.02.2011 roku o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców).

Leasing w skrócie polega na tym, że firma leasingowa daje pewnej zainteresowanej osobie w użytkowanie towar za pewną opłatą. Po zakończeniu umowy przedmiot, który jest leasingowany można od firmy odkupić, odsprzedać lub zamienić na drugi nowszy.

Przez cały okres umowy właścicielem finansowanego przedmiotu jest leasingodawca. Jeżeli raty nie są płacone to wtedy automatycznie przedmiot jest zabierany leasingobiorcy.

Leasing konsumencki niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla osób fizycznych jak i dla rządu. Rząd skorzysta między innymi dlatego, ponieważ przypuszczalnie wzrośnie popyt na nowe samochody, odmłodzeniu ulegnie też park maszynowy jeżdżący po kraju przez co zmaleje zanieczyszczenie środowiska.

W celu ubiegania się o leasing osoba zainteresowana musi: przedstawić w firmie: dowód osobisty + dodatkowy dokument ze zdjęciem + zaświadczenie o wysokości zarobków.

Do kogo jest skierowany leasing konsumencki?

Przede wszystkim jest to wręcz idealne rozwiązanie dla tych wszystkich osób pracujących na kontrakcie, umowie zleceniu, umowie o dzieło, oraz wszystkich tych, którzy wykonują tzw. wolny zawód, które mają nieregularne dochody, a więc dla tych wszystkich osób, które posiadają małe szanse na otrzymanie kredytu w banku.

Leasing to również dobre rozwiązanie dla tych osób, które są zainteresowane posiadaniem ciągle nowego pojazdu.

Wadą leasingu konsumenckiego jest fakt, że leasingobiorca nie może zaliczyć sobie płaconych rat do kosztów podatkowych. Ustawa nie przewiduje rozliczenia podatku VAT, który jest zawarty w ratach.

Z kolei plusem jest to, że klient nie musi zajmować się większością czynności związanych z zakupem auta. Chodzi tu między innymi o ubezpieczenie, rejestrację, wymianę dowodu rejestracyjnego.

Oferta leasingu konsumenckiego obejmuje również skorzystanie z usług dodatkowych, takich jak na przykład: serwis samochodu, wymiana opon, itp.

O leasing konsumencki można starć się w dwóch firmach: w Masterlease i VB Leasing. W lipcu dołączy do nich Europejski Fundusz Leasingowy.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis* e-mail *